Salapärane Dengue palavik

Dengue palavik või nagu seda teatakse ka luukõdi palaviku nime all, on haigus, mida põhjustab viirus ja mida levitavad Aedes mosquito liiki sääsed. Selle viirusega on neli serotüüpi, mis tähendab, et inimene võib nakatuda selle haigusega kuni neli korda elus. Haiguse leviku tõkestamine on keeruline, kuna seda kannavad sääsed, kes elavad inimestega tihedalt koos. Kuidas me võime end selle terviseohtu eest kaitsta?

Dengue palaviku levimus ja sümptomid

Dengue palavik on levinud peamiselt troopilistes ja subtroopilistes piirkondades, hõlmates laialdaselt Kagu-Aasia, Vaikse ookeani saared, Kariibi mere piirkonda, Mehhikot, Kesk- ja Lõuna-Ameerikat. Samuti on täheldatud juhtumeid Lõuna-Euroopas ja Lõuna-Ameerikas.

Sümptomid ilmnevad tavaliselt 4-7 päeva pärast hammustust ja need võivad olla kerged või rasked. Levinumad sümptomid on kõrge palavik, peavalu, silmade taga valu, lihase- ja liigesevalu, lööve, iiveldus ja oksendamine. Rasketel juhtudel võib tekkida dengue raskendatud ehk hemorraagiline vorm või dengue šokk sündroom.

Ennetusmeetmed

Troopilistes piirkondades reisides on oluline kanda sääsetõrjevahenditega riideid, kasutada toas sääsevõrke ja püüda vältida sääskede aktiivseimaid aegu, mis on koidu ja hämariku ajad. On oluline mõista, et sääsehammustuste vältimine on ainus viis dengue palaviku vältimiseks.

Paraku ei ole veel olemas ravi dengue palaviku vastu. Haiglaravi võib olla vajalik rasketel juhtudel, kuid suurem osa inimesi taastub täielikult mõne nädala jooksul pärast haiguse algust.

Soovituslik on, et haigestunud isikud vältiksid sääsetoas toitu, sest nad saavad pärast selle isiku hammustamist levitada viirust teistele inimestele.

Kokkuvõttes

Kuigi dengue palavik võib olla potentsiaalselt eluohtlik haigus, on õige teabe olemasolu ja ennetusmeetmete rakendamine parim viis haiguse leviku tõkestamiseks. Haiguse tõkestamiseks ja selle eest kaitsmiseks on äärmiselt oluline teavitada end selle sümptomitest ja levikut soodustavatest teguritest.