“Noro viirus – salakaval tervisevaras suvepäevadel”

SISSEJUHATUS

Suvepäevad Meremaal ei kõla nagu koht, kus peaks kartma noro viirust. Kuid tegelikult võib see olla ideaalne paik selle kavalale haigusele, kuna paljud inimesed puutuvad kokku samade esemete, toidu ja joogiga. Parema ettevalmistuse ja teadlikkuse saavutamiseks vaatleme noro viirust, selle sümptomeid, levimisviise ja ennetusmeetmeid.

SISU

Noro viirus esineb üle maailma ja põhjustab akuutset gastroenteriiti – kõhulahtisuse ja oksendamise kombinatsiooni. Tavaliselt on noro viirus pigem ebamugav kui eluohtlik, kuid see võib olla ohtlik väikelastele, eakatele ja immuunsüsteemiga inimestele.

Viirusele on iseloomulik kiire levik ja väga vastupidav väliste mõjutuste suhtes. Alguses võidakse tunda seedehäireid ja halba enesetunnet, mis lõpeb tavaliselt äkilise kõhulahtisuse ja oksendamisega.

Noro viirus levib kiiresti sõltumata keskkonnast, selleks pole vaja otsesekontakti inimesega, kes kannatab selle all. Isikul võib olla nakkuse saanud inimesega otsene füüsiline kontakt, kuid viirus võib levida ka toidu, vee või esemete kaudu, mida viiruse saanud inimene on puudutanud.

Noro viiruse ennetamine on raske, kuna viirus on väga vastupidav ja võib elada pindadel mitu päeva. Parim viis noro viiruse ennetamiseks on sageli käte pesemine seebiga, eriti enne toidu käsitlemist ja söömist ning pärast avalike kohtade külastamist.

KOKKUVÕTE

Noro viirus on tõsine tervisevaras, kuna see võib nakatuda hõlpsasti ja põhjustada ebameeldivaid sümptomeid. Suure hulga inimestega suhtlemisega suureneb risk haigestuda noroviirusesse. Oluline on teada selle sümptomeid, levikuviise ja ennetamise näpunäiteid. Mäleta, et esmane ennetus on sageli käte pesemine seebiga!

Niisiis, oluline on säilitada tervislik lähenemisviis kogu aeg, eriti suvel, kui noro viiruse leviku risk on suurim.